Modne kształty paznokci – jaki wybrać?

17-01-2024

Świat manicure jest niezwykle fascynujący, a moda na kształt paznokci (czy to naturalnych, czy tych przedłużanych) co jakiś czas się zmienia. Wygląd dłoni, grubość palców a przede wszystkim kształt paznokci naturalnych wskazują jaki kształt możemy wybrać, aby dłonie wyglądały najkorzystniej.

Nawet, jeśli upodobałaś sobie jakiś modny kształt to nie znaczy, że będzie pasował do twojej dłoni. Gdy akurat w modzie jest kwadrat, a ty go nie lubisz, albo twoja dłoń niekorzystnie z nim wygląda, dobierz kształt, w którym dobrze się czujesz.

Jak dobrać odpowiedni kształt paznokci?

Zasada doboru kształtu paznokci jest prosta. Jeśli posiadasz smukłe dłonie z reguły masz również długie palce i długą płytkę paznokci. W takim przypadku możesz pozwolić sobie niemal na każdy kształt paznokci. Natomiast jeśli posiadasz pulchniejsze dłonie i palce, wtedy najczęściej płytka jest również szersza. Należy wtedy optycznie wysmuklić paznokcie.

Najszybciej kształt wolnego brzegu paznokcia ustalisz patrząc na skórki. Taki kształt, jaki mamy przy skórkach powinien znajdować się na końcu paznokcia. Bardzo ważna jest również długość paznokci. Biorąc pod uwagę szerokość naturalnej płytki i jej długość, możesz przystąpić do wyboru odpowiedniego kształtu.

Rodzaje kształtów paznokci

Najpopularniejsze kształty to kwadrat, owal, migdał oraz zaokrąglony kwadrat. Zobacz, który z nich pasuje do ciebie najbardziej.

Kwadrat - to kształt gdzie końcówka (wolny brzeg paznokcia) jest opiłowany na prosto z ostrymi krawędziami. Paznokcie w kształcie kwadratu to klasyczny wybór, który zawsze wygląda elegancko i stylowo.

Owal – tu końcówka paznokcia jest opiłowana „na okrągło”. Paznokciach owalnych pasują do niemal każdej dłoni, subtelnie ją wysmuklą, a przy tym są odporne na wszelkie złamania oraz uszkodzenia.

Migdał – jak sama nazwa sugeruje, to kształt paznokci przypominający ziarno migdała, gdzie końcówka jest mocno zwężona. Pamiętaj jednak, że do tego kształtu wymagany jest dłuższy paznokieć, nie zrobisz go na krótkim wolnym brzegu.

Zaokrąglony kwadrat  ten kształt nazywany jest również „squoval”. W tym przypadku wolny brzeg piłujemy jak do kwadratu, ale zaokrąglamy krawędzie paznokci. 

Pamiętaj, że przy szerokich paznokciach kwadrat będzie niedobrym wyborem, nie pomoże wtedy nawet długość. Paznokcie będą wyglądały „ciężko”. Zastanów się wtedy nad „squovalem”, migdałkiem (przy dłuższym wolnym brzegu) lub owalem. Zasady te stosuj zarówno do paznokci naturalnych, jak i do tych przedłużanych.

Jak piłować paznokcie?

Bardzo ważna jest gradacja pilnika, jakiego używasz do piłowania paznokci. Do paznokci naturalnych najlepiej użyć pilnika o gradacji 240, natomiast do twardych paznokci można użyć pilnika o gradacji 180. Grubszych pilników do paznokci naturalnych nie używamy, ponieważ możemy „poszarpać” naturalną płytkę, przez co może się nam rozdwajać. Do opracowania paznokci przedłużanych używamy pilniczka o gradacji 180/100.

Kształty awangardowe

Wcześniej wymienione kształty możemy zastosować do długich i krótkich paznokci. Istnieją również kształty awangardowe, które nigdy nie powinny występować w wersji krótkiej. Do tego rodzaju kształtów zaliczamy szpic, trumienkę i balerinę – prawidłowo uda się je wykonać jedynie na długich paznokciach.

Szpic – zwany też sztyletem, charakteryzuje się ostro zakończonym wolnym brzegiem. To ostrzejsza wersja popularnych migdałka. Długość paznokci przy tym kształcie powinna mieć kilka centymetrów. Dla odważnych i pewnych siebie kobiet ten kształt to strzał w dziesiątkę.

Trumienka – przypomina kwadrat ze zwężonymi/ wypiłowanymi bokami w kształt trapezu. Kształt ten jest oryginalny i efektowny. Taka stylizacja sprawia, że dłoń jest zgrabniejsza, szczególnie w przypadku długich paznokci.

Balerina – charakteryzują się prostą linią boczną i ładnym, kwadratowym zakończeniem. Paznokcie powinny wyglądem przypominać buty baletnicy typu pointy. Kształt balerina często mylony jest z trumienką. Krawędzie w przypadku trumienki piłowane są pod ostrzejszym kątem, a końce bardziej zwężone. Ponadto bok baleriny jest subtelnie zaokrąglony, podczas gdy w trumience jest prosty. Paznokcie w kształcie balerina to eleganckie rozwiązanie dla miłośniczek nowoczesnego stylu.