Recepta na piękne dłonie i mocne paznokcie
Paznokcie są wizytówką kobiety. Jak właściwie o nie dbać? Jak je wzmocnić? Suplementacja, niedobory witamin i minerałów, błędy w pielęgnacji, choroby paznokci.
Zadbane dłonie i paznokcie stanowią bardzo ważną kwestię wizerunkową nie tylko w pracy, ale również w relacjach międzyludzkich. Stwierdzenie, że są naszą wizytówką, jest w tym przypadku jak najbardziej trafne.
Na dłoniach znajduje się niewielka ilość gruczołów łojowych i tkanki tłuszczowej, przez co łatwo poddają się szkodliwemu działaniu czynników zewnętrznych. Pod ich wpływem skóra dłoni staje się sucha, spierzchnięta i zaczerwieniona, a paznokcie kruche i łamliwe.
Jaka zatem jest recepta na piękne dłonie i mocne paznokcie? Sprawdź, na jakie produkty warto postawić i na co zwrócić uwagę przy codziennych czynnościach!
- Systematycznie złuszczany naskórek Peelingiem solnym dwufazowym do dłoni i ciała sprawi, że skóra naszych dłoni stanie się gładsza i lepiej przygotowana na przyjęcie składników aktywnych zawartych w kremach nawilżających, które należy aplikować po każdym myciu dłoni. Dla osób z mocno przesuszoną skórą polecamy Serum do dłoni z koenzymem Q10, które pomaga zachować młodzieńczy wygląd oraz zdrowy koloryt skóry, poprawia kondycję i sprężystość, zapewnia wzrost nawilżenia i elastyczności skóry.
- Metalowy pilniczek warto zamienić na papierowy bądź szklany.
- Odżywka do paznokci Black Diamond wzmocni płytkę, zabezpieczy przed jej rozdwajaniem i pękaniem, dodatkowo przyspieszy wzrost paznokci i nada im ładny połysk.
- Dry Oil for nails, czyli suchy olejek do paznokci, nawilży, wpłynie na przyspieszenie wzrostu paznokcia, ochroni przed łamliwością, odżywi i bardzo dobrze zregeneruje.
- Rękawiczki ochronne zabezpieczą nasze dłonie podczas sprzątania i mycia naczyń przed destrukcyjnym wpływem detergentów.
- W utrzymaniu dobrej kondycji paznokci bardzo ważna jest dieta i dostarczenie organizmowi niezbędnych witamin i minerałów takich jak witaminy z grupy B, witamina A, biotyna, kwas foliowy, krzem, cynk, magnez, żelazo, wapń oraz nienasycone kwasy tłuszczowe.
Najczęstsze błędy w pielęgnacji paznokci:
- Zbyt mocne wycinanie skórek z wałów okołopaznokciowych.
- Używanie pilników o złej gradacji – paznokcie są wrażliwe na piłowanie, dlatego zbyt ostre pilniki mogą je uszkadzać.
- Obgryzanie paznokci – jest nie tylko nieestetyczne, ale i niebezpieczne, ponieważ uszkadzamy płytkę paznokcia i przenosimy bakterie z rąk do ust.
- Zbyt częste polerowanie paznokci może doprowadzić do ich osłabienia.
- Korzystanie z brudnych narzędzi.
- Zbyt długie kąpiele.
Czasem mimo najlepszej pielęgnacji mogą dotknąć nas choroby paznokci. Wszelkie zmiany w wyglądzie naszych paznokci zawsze powinny budzić naszą czujność! Przykładowe choroby paznokci to zanokcica, grzybica i zakażenie pałeczką ropy błękitnej.
Zanokcica – objawy pojawiają się nagle i zazwyczaj dotyczą jednego paznokcia. Jego okolica jest czerwona, obrzęknięta i bolesna. W obrębie wału paznokciowego może być widoczne nagromadzenie treści ropnej.
Grzybica paznokci – początkowo zmiany dotyczą brzegów paznokcia, które zmieniają zabarwienie na żółte, brunatne lub białe. Dochodzi do zajęcia łożyska, co skutkuje odkształceniem paznokcia. Z czasem następuje pogrubienie, pofałdowanie i odbarwienie całego paznokcia. Płytka może się kruszyć lub w całości odkleić się od łożyska.
Zakażenie paznokci pałeczką ropy błękitnej – która umiejscawia się pod płytką paznokciową, dając objawy w postaci charakterystycznych zielonych plam. Przez infekcję dochodzi do pogłębienia onycholizy (odklejenia paznokcia) oraz rozwoju bakterii na pozostałym obszarze. W zaawansowanych przypadkach dochodzi do całkowitego zejścia paznokcia.