Jak zapach kosmetyku wpływa na zakupy?

30-07-2019

Zastanówmy się, co znaczy dla nas „najlepszy kosmetyk”. Na jakiej właściwie podstawie stwierdzamy, że dany produkt jest warty kupna? Wszystko zaczyna się od podejścia do standu z interesującą nas marką, następnie wyszukanie polecanego przez wszystkich produktu bądź tego w najpiękniejszym opakowaniu, a na koniec decydujące, zasadnicze zagranie – otwieramy tester, wąchamy i mamy swoją odpowiedź. Wybrany!

 

„Perfumy są kluczem do naszych wspomnień” – Kate Lord Brown, pisarka

Nos jest pierwszym narządem dostarczającym nam informacji o otaczającym nas świecie. To właśnie za jego pomocą dziecko rozpoznaje swoją matkę. Prawdopodobnie mózg określi ten zapach jako piękny, ponieważ właśnie tak działamy. Oceniamy wonie jako ładne bądź brzydkie w zależności od skojarzeń z nimi związanych, od tego, czy w momencie, gdy je poczuliśmy, byliśmy szczęśliwi, smutni, co się wtedy wydarzyło, a nawet tego, jacy ludzie przy nas wtedy byli. W taki sposób budujemy wspomnienia, z którymi głęboko został powiązany zapach. Posiadamy również zdolność kojarzenia zapachu z konkretnymi przeżyciami z przeszłości, co przez naukowców nazywane jest efektem Prousta. W wyniku tych umiejętności zapachy silnie oddziałują na podejmowane przez nas decyzje, wpływają na relacje międzyludzkie oraz na nasze samopoczucie. W zależności od zakodowania w mózgu kontekstu dany zapach może wywoływać różne reakcje i emocje. Dlatego właśnie przy wyborze kosmetyku bardzo istotną rolę odgrywa jego zapach: kierując się nim, kupujemy nie tylko sam produkt, ale także zawarte w nim wspomnienia, pewną historię i tajemnicę.

 

„Kto ma władzę nad zapachami, ten ma władzę nad sercami ludzi” – Patrick Süskind, pisarz

Perfumiarze oraz marketingowcy wykorzystują niesamowite oddziaływania zapachów, aby nas uwieść, wzbudzić w nas pragnienie, które zawładnie naszym umysłem i skłoni do zakupu danego towaru. Jednak droga do osiągnięcia tego celu jest długa i kręta. Przeprowadza się szczegółową analizę potrzeb i oczekiwań, wymagań oraz preferencji zamierzonych odbiorców danej kompozycji. Każdy szczegół ma znaczenie: kultura, położenie geograficzne czy wiek decydują o ostatecznych nutach zapachowych. Zaczyna budować się coś więcej niż zapach – tworzona jest historia.

Całkowity koncept przekazywany jest do perfumiarza, który za pomocą nut zapachowych ma jeden cel: przekazać wszystkie doznania, odczucia, powiązania i zamknąć w jednym opakowaniu.

 

„Czasami odczuwam coś tak mocno, że mogę to wyrazić jedynie poprzez kreację nowego zapachu” – Jacques Guerlain, perfumiarz

Ważną rolę w trakcie tworzenia kompozycji tworzą zespół marketingowy oraz osoby odpowiedzialne za zaprojektowanie opakowania. Zadanie marketingu to stworzenie historii, która doprowadzi nas do zapachu i sprawi, że właśnie z tym konkretnym będzie się nam ona kojarzyć. Zadaniem reklamy jest wykreowanie odpowiedniego obrazu w naszej głowie. Natomiast osoby pracujące nad opakowaniem muszą zapoznać się z panującymi trendami, określić, co najbardziej przyciągnie uwagę, w jakiej kolorystyce warto się obracać. Cała ta droga ma na celu przywoływanie przez konsumenta myśli i skojarzeń, łączenie danego miejsca z konkretnym zapachem i atmosferą. W taki właśnie sposób nasza świadomość doprowadza nas do stanu, w którym jesteśmy skłonni wydać większą sumę pieniędzy, aby móc przez jakiś czas przywoływać wspomnienia czy zaspokajać pragnienia przy pomocy kosmetyku.

 

„Zapach to nic innego jak dotyk, który czujemy z daleka” – Jean-Claude Ellena, naczelny nos Hermes

W kosmetyce pierwotnie używano substancji zapachowych, aby zamaskować nieatrakcyjne wonie produktów. Z czasem cel się zmienił: zapach miał konsumentom uprzyjemnić korzystanie z wyrobu. Zaczęto dbać o uwiarygodnienie działania kosmetyku poprzez odpowiednio dobrany zapach, a mianowicie wybór charakterystycznych woni, które przywołują w nas pozytywne emocje. Najlepiej pokazują to badania, które wykazały, że ludzie wolą kupić produkty o zapachach delikatnych, subtelnych, ziołowych czy kwiatowych, ponieważ przywodzą nam na myśl naturę, zdrowie i pozytywne działanie. Dodatkowo mamy w głowie zakodowaną informację, że zapach naturalnych kosmetyków jest ściśle związany z właściwościami, jakie posiada, dlatego chętniej kupimy produkty o woniach wspomnianych powyżej. Musimy wiedzieć, że najlepiej wybrać produkty, których substancje zapachowe są pochodzenia naturalnego, ponieważ syntetyczne zapachy nie działają na nas korzystnie. Dobrze dobrana woń kosmetyku dostarcza naszemu ciału energii do działania i sprawia, że czujemy się atrakcyjniej.

Istotne są także przekonania, które kiedyś usłyszeliśmy, którymi się kierujemy, ale wcale nie wiemy, czy są prawdziwe. Chodzi o przeświadczenie, że kosmetyki zapachowe są gorsze od bezwonnych oraz że producenci coraz częściej podmieniają naturalne składniki na te tańsze, ze szkodliwym działaniem. Bądźmy świadomymi konsumentami, którzy wiedzą, że składniki kosmetyków zazwyczaj wcale nie są bezwonne, a właśnie próba usunięcia zapachu sprawia, że produkt zawiera coraz więcej syntetyków działających na jego niekorzyść. Wniosek – usłyszmy wiele opinii, ale najlepiej uzupełnić wiedzę we własnym zakresie w towarzystwie pewnych źródeł. I tu z pomocą przychodzi nasza tajna broń: skład kosmetyku! Z pewnością znajdziemy wiele książek czy stron internetowych, które pomogą przejrzeć nasz kosmetyk na wylot. Wystarczy tylko jedno zdjęcie przed zakupem i wiemy już, czy w naszym kosmetyku nie ma substancji syntetycznych, a te zapachowe są naturalnego pochodzenia.

 

„Zapach wnika do ludzkiego wnętrza wraz z oddechem i ludzie nie mogą się przed nim obronić, jeżeli chcą żyć” – Patrick Süskind, pisarz

Zapach wpływa na każdego z nas, uszczęśliwia, zasmuca, pobudza zmysł, irytuje. Przywołuje wspomnienia, głęboko oddziałuje, potrafi zmienić nastawienie. Dzięki temu jesteśmy w stanie przeżyć magiczną, wewnętrzną podróż oraz całkowicie wyrazić siebie.

 

W ofercie Silcare mamy wiele pięknie pachnących kosmetyków. Zachęcamy do zapoznania się z linią Sensual Moments, w której znajdziecie kremy do rąk, mydłobalsamy i oliwki zawierające specjalnie wyselekcjonowane, niezwykle trwałe i kuszące kompozycje zapachowe.