Jak wybrać idealną lampę do paznokci?

04-09-2020

Manicure żelowy i hybrydowy pojawiły się na początku XXI wieku i niemal od razu podbiły serca stylistek i klientek na całym świecie. Pozwalają one na dowolne przedłużanie i formowanie płytki paznokcia, a przy tym zapewniają efekt wysokiego połysku i długotrwałego blasku, odpornego na zarysowania. Aby jednak osiągnąć taki rezultat, trzeba skorzystać z odpowiednich preparatów i narzędzi.

Po pierwsze, potrzebujemy produktów do stylizacji, zawierających fotoinicjatory – związki chemiczne, które pod wpływem światła UV/LED rozpadają się i łączą ze składnikami żelu bądź lakieru hybrydowego. To właśnie ich obecność pozwala produktowi utwardzić się na płytce paznokcia i gwarantuje jego trwałość.

Jednak sam żel czy lakier nie wystarczą. Proces polimeryzacji, czyli przechodzenia materiałów światłoutwardzalnych z postaci ciekłej do postaci stałej, wymaga obecności odpowiedniej dawki promieniowania. Dostarcza je lampa, pod którą wkładamy dłonie po nałożeniu każdej kolejnej warstwy produktu. Jakie rodzaje lamp do paznokci dostępne są na rynku i czym się charakteryzują? Jaki typ urządzenia najlepiej wybrać i jak dopasować go do swoich potrzeb? O tym wszystkim opowiemy w dalszej części wpisu.

Lampy UV

Pierwszym z czterech i równocześnie najpopularniejszym typem lamp są lampy UV. Zaletą tych urządzeń jest stosunkowo niska cena i długa żywotność żarówek. Mimo iż na rynku znajdziemy nawet 9-watowe składane „mostki”, warto zdecydować się na lampę o mocy min. 36 W i kształcie tunelu. Cztery żarówki i wewnętrzna lustrzana powierzchnia, która odbija światło zapewnią nam optymalne utwardzenie żelu czy lakieru w około 120 sekund, podczas gdy w lampach o słabszej mocy ten czas może się znacznie wydłużyć. Ten rodzaj urządzeń polecany jest przede wszystkim amatorom, którym zależy na przystępnej cenie, a czas poświęcony na wykonanie stylizacji nie gra aż tak dużej roli.

Lampy LED

Lampy tego typu charakteryzują się dłuższą żywotnością i większym komfortem użytkowania od swoich poprzedniczek (nie emitują ciepła), jednak ich cena również jest odpowiednio wyższa. Z tego względu na ich zakup decydują się zazwyczaj profesjonaliści. Podstawową zaletą diod LED jest znaczne skrócenie procesu polimeryzacji, dzięki czemu większość lakierów potrzebuje jedynie 30 sekund w urządzeniu. Należy jednak pamiętać, że długość pasm światła LED nie jest w stanie utwardzić niektórych produktów, w związku z czym powinniśmy zawsze zwracać szczególną uwagę na sposób użycia, umieszczany przez producenta na etykiecie.

Lampy UV/LED

Ten rodzaj lampy, jak sama jego nazwa wskazuje, łączy w sobie dwa rodzaje promieniowania. Jest to możliwe dzięki wbudowanym diodom LED o długości fal 365 nm + 405 nm. Za sprawą takich parametrów urządzenie jest w stanie utwardzić zarówno żele UV, jaki i LED, a także lakiery hybrydowe, co sprawia, że jest niezwykle uniwersalne. Występuje w różnych wersjach – od małych składanych „mostków”, przy pomocy których utrwalimy elementy zdobień na paznokciach, do klasycznych tuneli, jak np. ta 48-watowa lampa, wyposażona w diody LED oraz żarówki emitujące światło czerwone o długości fali 640–660 nm, które wykazują działanie odmładzające i rozjaśniają różnego rodzaju plamy czy przebarwienia powstające na skórze.

Lampy LED + CCFL

Ostatni typ lamp, podobnie jak lampy UV/LED, należy do najnowszej generacji urządzeń. Łączy w sobie promieniowanie diod LED oraz świetlówki CCFL (Cold Cathode Fluorescent Lamp – z ang. lampa fluorescencyjna z zimną katodą). Spirale CCFL są energooszczędne i długożywotne – mogą pracować bez przerwy nawet do 5 lat. Nic więc dziwnego, że oparta na tej technologii lampa Diamond cieszy się tak ogromną popularnością wśród stylistek i miłośniczek manicure. Emitowane przez nią hybrydowe światło sprzyja szybkiemu i kompleksowemu utwardzaniu, a unikalny design i szeroki wybór kolorów pozwala na dopasowanie jej do wnętrza, w którym wykonujemy stylizacje.

 

Mamy nadzieje, że powyższy przegląd dostępnych na rynku rodzajów lamp do paznokci pomoże Wam w podjęciu decyzji i kupnie „tej jedynej”, idealnie dopasowanej do Waszych potrzeb!