#zostajęwdomu - Jak zadbać o higienę psychiczną w czasie samoizolacji

2

Długotrwała izolacja, niezależnie od tego, czym spowodowana, stanowi nie lada wyzwanie dla naszego zdrowia psychicznego. Człowiek jest z natury istotą społeczną, co oznacza, że nawet najwięksi introwertycy potrzebują kontaktu z innymi ludźmi, nie wspominając już o tym, jak ważne jest dla nas samo wyjście z domu, przełamanie rutyny i zaczerpnięcie świeżego powietrza.

Obecna sytuacja, niestety, w dużej mierze pozbawia nas okazji do zacieśniania więzi społecznych
i spędzania czasu na zewnątrz, jednak nie oznacza to wcale, że nie powinniśmy dbać o swoją higienę psychiczną. Oto 7 prostych sposobów, by poprawić swoje samopoczucie i ukoić nerwy:

 

  1. Nie rezygnuj z planowania swojego dnia!

Tworzenie listy zadań i planowanie harmonogramu na każdy dzień pomagają nam zapanować nad czasem i pozostać produktywnymi. O ile osobom pracującym zdalnie łatwiej wpisać swój tydzień w konkretne ramy, to w przypadku pozostałych szczególnie ważne jest, by mimo wszystko ustawiać budzik na konkretną godzinę i zaplanować na każdy dzień jakieś działania. Nie muszą to być wcale czynności, kojarzące się z pracą – niech to będzie dokończenie książki, wypróbowanie nowego przepisu, ufarbowanie włosów – cokolwiek, co zajmie nasz czas i uwagę. Warto przy tym pamiętać, żeby (mimo pokusy) nie chodzić do wieczora w piżamie – zaplanowanie stroju i makijażu zmobilizuje nas i sprawi, że poczujemy się bardziej pewni siebie.

  1. Dbaj o kondycję fizyczną.

Ruch to podstawa, nawet w okresie samoizolacji! Jeśli w Waszym domu stoi zakurzony już rower stacjonarny, teraz jest pora, by wrócił do łask. A jeśli nie macie żadnego sprzętu – nic nie szkodzi.
W internecie można znaleźć mnóstwo porad, dotyczących domowych trenigów bez wykorzystania urządzeń. I pamiętajcie – nie chodzi tu ani o odchudzanie, ani o katowanie się godzinnym cardio. Aktywność fizyczna ma sprawić, że Wasze mięśnie i stawy otrzymają odpowiednią dawkę ruchu, a Wy poczujecie zastrzyk pozytywnej energii!

  1. Wychodź na świeże powietrze (jednak tylko w zalecanych okolicznościach).

Przebywanie na dworze jest niezwykle ważne zarówno dla naszego zdrowia, jak i psychiki. Świeże powietrze dotlenia nasz organizm i poprawia kondycję skóry, a patrzenie na zieleń pomaga nam zrelaksować zmęczone oczy i uspokoić się. Pamiętajmy jednak, że obecnie zalecany jest jeden spacer dziennie i pod żadnym pozorem nie powinniśmy chodzić grupami! Odpowiedzialność przede wszystkim.

  1. Uporządkuj przestrzeń wokół siebie.

Porządek w domu to porządek w głowie. Nie chodzi to absolutnie o szorowanie każdego najmniejszego zakamarka, ale postarajmy się wykorzystać ten czas, by przejrzeć swoją szafę, kosmetyczkę lub np. szafkę na buty. Zastanówmy się, co jest nam tak naprawdę potrzebne, a co przestało się nam podobać lub zwyczajnie się zużyło. Kreując wokół siebie przestrzeń, zapełnioną tylko tymi przedmiotami, których
w istocie używamy, ułatwimy sobie skupienie się na tym, co naprawdę ważne.

  1. Zachowaj spokój!

W tym wyjątkowym okresie jesteśmy nieustannie bombardowani doniesieniami medialnymi, w których często dba się raczej o sensancję, niż o rzetelność. Starajmy się przefiltrować te informacje, sięgać po wypowiedzi profesjonalistów, zaglądać rzadziej do telefonu, ograniczyć oglądanie wiadomości. Spróbujmy, zamiast tego, obejrzeć interesujący nas film, poćwiczyć medytację, porozmawiać
z domownikami. Ciągłe wpatrywanie się w liczby sprawi jedynie, że będziemy żyć w ogromnym napięciu.

  1. Utrzymuj (zdalny) kontakt z bliskimi.

Mimo iż obecnie nie możemy spotkać się z krewnymi w parku lub wyskoczyć z przyjaciółmi do baru, nie oznacza to wcale, że powinniśmy się od nich izolować. Żyjemy w dobie zaawansowanych technologii, więc korzystajmy z nich! Wiadomości, telefony, wiedorozmowy – sposobów jest mnóstwo. Najweżniejsze to nie zapominać w tym całym szalonym czasie, że bliscy są najważniejsi i nawet krótka, serdeczna rozmowa z ukochanym człowiekiem jest w stanie naprawdę ukoić nasze nerwy.

  1. Pomagaj innym (nie narażając przy tym własnego zdrowia)!

Starajmy się pamiętać o innych, szczególnie teraz, gdy tak wiele osób znalazło się w trudnej sytuacji. Być może macie starszą sąsiadkę, która nie powinna wychodzić z domu, a której bezpiecznie możecie zostawić zakupy pod drzwiami. A może w Waszym mieście uruchomiono zbiórkę pieniędzy dla osób bezdomnych lub potrzebujących – nieważne gdzie mieszkacie, z pewnością znajdzie cię sposób, by pomóc jakoś lokalnej społeczności. Nie zamykajcie się na innych, nawet w samoizolacji!

 

Mamy ogromną nadzieję, że jesteście bezpieczni w swoich domach (o ile to możliwe), a tych kilka porad pomoże Wam zadbać o Wasze zdrowie i samopoczucie!