Słoiczku odkryj się... czyli jak świadomie kupować kosmetyki

01-12-2020

Branża kosmetyczna to jeden z najprężniej rozwijających się w ostatnich latach rynków. Firmy prześcigają się w tworzeniu nowych kolorów, wykończeń, formulacji, technologii i opakowań, aby jak najlepiej zaspokoić potrzeby odbiorców i wyjść naprzeciw dynamicznie zmieniającym się trendom. Większa dostępność i coraz szerszy asortyment produktów sprawił, że jako konsumenci jesteśmy coraz bardziej świadomi swoich decyzji – z uwagą przyglądamy się składom, pochodzeniu i bezpieczeństwu wybieranych produktów.

Skąd jednak możemy mieć pewność, że kupowany przez nas kosmetyk przeszedł odpowiednie testy? Jakie akty prawne regulują bezpieczny obrót tego typu produktami na terenie Unii Europejskiej? Na co zwracać uwagę podczas zakupów? Na te i inne pytania postaramy się odpowiedzieć w poniższym tekście.

Zanim kosmetyk trafi na półki

Zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady nr 1223/2009/WE z dnia 30 listopada 2009 r. każdy kosmetyk dopuszczony do obrotu na terenie Unii Europejskiej mu spełniać szereg wymogów dot. jakości surowców, zakresu badań laboratoryjnych i warunków, w jakich został wyprodukowany. W przypadku tej branży zastosowanie ma norma ISO 22716 Good Manufacturing Practices, czyli norma dobrej praktyki produkcji. Określa ona szereg zasad, obowiązujących każdego wytwórcę, dotyczących m.in. przeszkolenia personelu, higieny pomieszczeń, wyposażenia zakładu, czystości surowców, kontroli jakości czy też odpowiedniego przeprowadzania audytów i sporządzania dokumentacji.

Silcare, jako polski producent, wytwarzający swoje wyroby na terenie Unii Europejskiej, również posiada certyfikat ISO 22716. Został on nam wydany przez niezależną jednostkę certyfikacyjną i stanowi obiektywny dowód tego, że nasze produkty spełniają wszystkie wytyczne normy branżowej. W związku z tym mamy prawo do umieszczania symbolu ISO 22716 na etykietach produktów. Z treścią certyfikatu możecie zapoznać się pod tym adresem.

Kontrola laboratoryjna

Aby producent mógł wprowadzić do sprzedaży kosmetyki pod własną marką, musi uzyskać raport oceny bezpieczeństwa produktu kosmetycznego od safety assesora – specjalisty, pracującego dla niezależnego, niezwiązanego z wytwórcą laboratorium. W celu uzyskania raportu producent przesyła do badania określoną liczbę próbek kosmetyku, które następnie są testowane m.in. pod kątem:

 • zgodności składu z obowiązującymi przepisami prawa,
 • skuteczności konserwacji,
 • stabilności,
 • kompatybilności masy z opakowaniem,
 • możliwych działań niepożądanych,
 • bezpieczeństwa dermatologicznego,
 • jakości mikrobiologicznej,
 • czystości produktu.

 

Dopiero uzyskanie raportu pozwala na zarejestrowanie kosmetyku w Cosmetic Products Notification Portal (CPNP) – oficjalnym portalu, zbierającym informacje o produktach, znajdujących się w obrocie na terenie UE.

 

Kosmetyki marki Silcare obligatoryjnie przechodzą powyższe badania, dzięki czemu nasi Klienci mogą mieć pewność, że kupowane przez nich produkty są nietoksyczne, pozbawione zanieczyszczeń, stworzone z legalnych, sprawdzonych surowców. Jednym słowem: bezpieczne.

 

Uwaga na etykiety

 

Przeciętny konsument, stojąc przed drogeryjną półką czy też przeglądając produkty online, niekoniecznie ma czas i możliwość, by dotrzeć i zapoznać się ze wszystkimi raportami i certyfikatami. Co więc należy zweryfikować w pierwszej kolejności, aby mieć pewność, że mamy do czynienia z legalnym, oryginalnym i bezpiecznym produktem? Oczywiście jego etykietę.

 

Zgodnie z obowiązującym prawem każdy dostępny na rynku produkt kosmetyczny musi posiadać na swoim pojemniku bądź opakowaniu następujące nieusuwalne, łatwe do odczytania i widoczne informacje:

 • nazwa handlowa produktu kosmetycznego;
 • imię i nazwisko lub zarejestrowana firma oraz adres osoby odpowiedzialnej (zapis stosowany w naszej firmie to: Producent/Producer: Silcare sp. z o.o. sp. k., Kostrzyńska 1, 66-400 Gorzów Wlkp., POLSKA/POLAND);
 • nominalna zawartość w momencie pakowania, wyrażona w jednostkach masy lub objętości;
 • data minimalnej trwałości,
 • szczególne środki ostrożności,
 • numer partii produktu;
 • funkcja produktu kosmetycznego;
 • wykaz składników, poprzedzony określeniem „Ingredients”.

 

Dodatkowo na opakowaniach wszystkich kosmetyków firmy Silcare umieszcza się sposób użycia danego produktu.

 

Jeżeli ze względów praktycznych nie jest możliwe zamieszczenie wszystkich wymaganych informacji na etykiecie zgodnie z opisanym sposobem, istnieje możliwość umieszczenia wykazu składników, szczególnych środków ostrożności oraz sposobu użycia na załączonej lub doczepionej ulotce, etykiecie, taśmie, metce lub kartce.

 

Warto mieć na uwadze powyższe wytyczne, gdyż wiedząc, jak powinna wyglądać zgodna z przepisami prawa etykieta, możemy uniknąć kupna podrobionego, potencjalnie niebezpiecznego produktu.

 

 

Mamy nadzieję, że garść powyższych informacji pomoże Wam w dokonywaniu świadomych i rozważnych wyborów. Pamiętajmy, że podczas zakupów warto korzystać jedynie ze sprawdzonych i rzetelnych źródeł, co do których mamy zaufanie. Kosmetyki marki Silcare to produkty polskiego wytwórcy z ponad piętnastoletnią tradycją, od A do Z tworzone w siedzibie naszej firmy w Gorzowie Wielkopolskim. Nieustannie pracujemy nad doskonaleniem naszych technologii i formulacji, aby dawać Wam produkty nie tylko bezpiecznie, ale też skuteczne i przynoszące satysfakcję z użytkowania.