Trycholog - problem z głowy!

09-05-2019

Każda kobieta wie, że jednym z istotnych atrybutów urody są gęste, lśniące i przede wszystkim zdrowe włosy. Właśnie dlatego tak bardzo je dopieszczamy i jesteśmy w stanie wydać porządne pieniądze na ich stylizację. A co jeśli mimo wszystko włosy nie przestają wypadać, końcówki znów się rozdwajają, łupież nie znika, a odwieczny problem przetłuszczającej się skóry głowy powraca? Warto przyjrzeć się swoim włosom i zastanowić, z jakimi kłopotami się borykamy i czy nasza pielęgnacja jest odpowiednia. Z pomocą może przyjść specjalista, który jest w stanie pomóc zmierzyć się nam z każdym problemem dotyczącym włosów czy skóry głowy. Mowa tutaj o TRYCHOLOGU.

Kim jest trycholog i czym się zajmuje?

Trycholog jest specjalistą, który zajmuje się wyłącznie schorzeniami dotyczącymi włosów i skóry głowy. Jego zadaniem jest celne rozpoznanie przyczyny problemów związanych ze stanem włosów czy funkcjonowaniem mieszków włosowych, rozpoznanie typu schorzenia, dobranie indywidualnego sposobu pielęgnacji i kuracji, aby w rezultacie całkowicie wyeliminować problem. Trycholog dokładnie analizuje kondycję skóry głowy, cebulki i mieszki włosowe oraz schorzenie, z którym zmaga się dana osoba. Warto zwrócić uwagę, że trycholog nie jest lekarzem, więc wykonywane przez niego zabiegi nie wymagają interwencji chirurgicznej. Będą się one opierać wyłącznie na naturalnej pielęgnacji i kosmetykach.

Jak wygląda wizyta u trychologa?

Wizyta u trychologa, w zależności od podjętych działań, będzie kosztować od 80 do 150 zł i trwać od 20 do 60 minut. Częstotliwość spotkań zależy natomiast od problemu i waha się między jedną a trzema wizytami co dwa lub trzy miesiące. Wizyta zaczyna się od przeprowadzenia szczegółowego wywiadu z pacjentem. Specjalista zadaje pytania dotyczące m.in.: sposobów naszej pielęgnacji, problemu, z jakim przyszliśmy, stylu życia, zażywanych leków czy przebytych chorób. Dobry trycholog wymaga również przyniesienia na wizytę używanych kosmetyków – po zapoznaniu się ze składem i naszymi włosami jest w stanie określić, czy są dla nas odpowiednie. Następnie wykonuje najważniejszą część, czyli ocenę stopnia pracy gruczołów łojowych i ocenę stopnia keratynizacji naskórka oraz diagnozę skóry głowy, cebulek i mieszków włosowych. Określa stan włosów za pomocą mikrokamery i mikroskopu elektronicznego, które umożliwiają obserwację w dwustukrotnym powiększeniu. Jeżeli pacjent zmaga się z wypadaniem włosów, dodatkowo wykonywane jest badanie włosa, który wypadł, aby określić jego fazę życia. Dzięki współpracy urządzeń z komputerem mogą zostać wykonane zdjęcia schorzenia w trakcie całego leczenia, aby móc porównać zmiany po zastosowaniu kuracji. Po zakończeniu oględzin skóry głowy i obserwacji pobranych cebulek trycholog rozpoznaje schorzenie i jego przyczyny, dostosowuje kurację, wskazuje odpowiednie kosmetyki do pielęgnacji, aby zatrzymać widoczne zmiany chorobowe. Dodatkowo, w razie potrzeby, skierowuje osobę na badania, wizytę lub konsultację u lekarza, ponieważ sam działa jedynie terapią zewnętrzną.

Trycholog wykonuje również zabiegi trychologicze, których celem jest odbudowanie mieszków włosowych i aktywizowanie ich do pracy poprzez nacieranie czy masaż skóry głowy, np. za pomocą peelingu. Mają za zadanie nawilżyć, odżywić, oczyścić włosy. Zabiegi te wykonywane są wyłącznie naturalnymi preparatami, które bogate są w witaminy, minerały, białka czy aminokwasy.

Kiedy warto udać się do specjalisty?

Jeżeli po dłuższej obserwacji swoich włosów czy skóry głowy zauważysz u siebie któryś z poniższych problemów:

 • nadmierne wypadanie włosów m.in. podczas mycia czy czesania
 • zmiany na skórze głowy – zaczerwienienia, suche płaty łupieżu, krostki
 • nadmiar oleistej substancji na palcach czy za paznokciami po podrapaniu się po głowie
 • swędzenie skóry głowy
 • uczucie jej nadmiernego ściągnięcia
 • łupież
 • łojotok
 • sucha skóra głowy
 • łysienie
 • łuszczyca
 • zniszczone włosy po zabiegach fryzjerskich
 • problemy związane z włosami po chemioterapii

…to znak, że należy spotkać się z trychologiem i spróbować wspólnymi siłami go zwalczyć.

 

Kłopoty z włosami mogą wynikać także z:

 • ciąży
 • problemów hormonalnych
 • problemów z krążeniem
 • nieprawidłowego odżywiania
 • stresu – włosy stają się niedożywione i niedotlenione w wyniku obkurczenia mięśni przywłośnych oraz naczyń krwionośnych spowodowanych przez hormon stresu
 • genetyki – jakość włosów, która została nam przekazana w genach po rodzicach czy dziadkach

W tych przypadkach trycholog również może okazać się jedyną deską ratunku. Do specjalisty można wybrać się także wyłącznie w celu polepszenia swojej dotychczasowej pielęgnacji lub wykonania zabiegu pielęgnacyjnego.

 

Trychologiczne wskazówki

Zanim postanowimy wybrać się do trychologa, warto zacząć dbać o włosy samemu, bo może się okazać, że nic więcej nie będą potrzebować!

Najważniejsze jest, aby pamiętać, że pod włosami jest skóra głowy, która tak samo jak twarz czy ciało potrzebuje pielęgnacji. Podstawą jest wykonywanie masażu skóry głowy z użyciem specjalistycznego peelingu, raz w tygodniu, aby usunąć martwy naskórek, ożywić korzeń włosa, poprawić krążenie krwi w komórkach skóry, dotlenić cebulki i ułatwić skórze przyjęcie składników odżywczych z używanych kosmetyków. Pozostałe ważne elementy pielęgnacji włosów to zabezpieczenie ich przed działaniem promieniowania UV za pomocą odpowiednich odżywek bądź serum oraz unikanie kosmetyków zawierających w składach SLES, SLS, ALS i MLS, ponieważ uszkadzają naturalną barierę hydrolipidową naskórka, mogą podrażniać, uczulać, wysuszać skórę, powodować świąd, rumień, a nawet atopowe zapalenie skóry. Skóra głowy może być przesuszona przy jednoczesnym przetłuszczaniu się kosmyków, a włosy – stać się łamliwe, zacząć wypadać i stracić swój blask.

 

Piękne włosy to marzenie każdej kobiety. I możemy je spełnić! Mamy do dyspozycji trychologa, naturalne kosmetyki, a nawet peelingi do skóry głowy, o których nie każda z nas do tej pory słyszała. Możemy zdradzić, że JUŻ NIEBAWEM OFERTA SILCARE POWIĘKSZY SIĘ O SPECJALISTYCZNE PRODUKTY: TRYCHOLOGICZNY BOOSTER I GŁĘBOKO OCZYSZCZAJĄCY PEELING DO SKÓRY GŁOWY! Jednak najważniejsza jest nasza chęć, zaangażowanie i systematyczność, bo tylko w taki sposób możemy sprawić, aby nasze włosy były zdrowe i odpowiednio wypielęgnowane.