Jak zatrzymać opaleniznę na dłużej?

23-08-2018

Wyjeżdżamy na upragnione wakacje, godzinami leżymy na słońcu, aby tylko nasza skóra pięknie się opaliła. Jednak tak jak mijają wakacje, tak przemija również nasza opalenizna. W tym artykule podpowiadamy, co zrobić, aby brązowy kolor naszej skóry utrzymał się jak najdłużej.

 

Odpowiednia pielęgnacja

Aby zatrzymać opaleniznę na dłużej, lepiej jest zrezygnować z długich i gorących kąpieli (zmiękczają naskórek i ułatwiają jego usuwanie, przez co opalenizna szybko znika) na rzecz chłodniejszego i krótszego prysznica. Warto również zrezygnować z sauny, łaźni parowych czy jacuzzi. Dodatkowo po każdej kąpieli należy pamiętać o użyciu balsamu, kremu czy mleczka, aby nawilżyć i natłuścić skórę. W celu uwydatnienia opalenizny można użyć przeznaczonego do tego balsamu po opalaniu. Pomocne będą te produkty, które zawierają w swoim składzie np. olejek z awokado – odżywia skórę, jednocześnie poprawiając jej koloryt . Nie możemy też zapomnieć o nawilżaniu skóry od wewnątrz, czyli o piciu co najmniej dwóch litrów wody dziennie.

 

Dieta bogata w beta-karoten

Marchew, morele, melony, papryka, szpinak, sałata czy brokuły to tylko nieliczne produkty, które zawierają beta-karoten. Osoby, które nie przepadają za tymi warzywami czy owocami, mogą skorzystać z gotowego suplementu w tabletkach lub kapsułkach. Pamiętajmy również o spożywaniu produktów bogatych w tłuszcze rybne zawierające kwasy omega-3 i omega-6. Warto wzbogacić swoją dietę w ryby, olej słonecznikowy, rzepakowy i oliwę z oliwek. Do ładnego wyglądu skóry przyczynią się także produkty, które zawierają witaminę A i E.

 

Naturalne samoopalacze

Alternatywą dla sklepowych samoopalaczy mogą być produkty o działaniu brązującym, które są wykonane z naturalnych składników. Przygotujemy je w domu z takich produktów jak kawa, herbata, kakao czy oleje naturalne. Należy łączyć je ze sproszkowaną gałką muszkatołową i cynamonem, które pozwalają uzyskać głębię koloru.

 

Przepisy na naturalny samoopalacz

  • 1/2 szklanki balsamu do ciała wymieszaj z 1/3 szklanki kakao do uzyskania jednolitej, kremowej konsystencji. Jeżeli uzyskany odcień Cię nie satysfakcjonuje, możesz dodać więcej kakao.
  • Zaparz 4 torebki czarnej herbaty w niecałej szklance wrzątku przez około kwadrans. Ostudź, a następnie przelej płyn do buteleczki z atomizerem. Po nałożeniu płynu poczekaj aż się wchłonie, bo może pobrudzić ubrania.
  • Zaparz 5-6 łyżeczek kawy w 250 ml wrzątku. Odsącz napar i ostudź go. Zimny przelej do butelki z atomizerem i spryskuj nim ciało co kilka dni. Możesz również wymieszać kawowy napar z ulubionym balsamem do ciała, stosując go tak jak dotychczas.

Pamiętajmy też o peelingu. Wbrew panującej opinii, peeling nie ściera opalenizny, wręcz przeciwnie – wydobywa opaleniznę oraz odświeża koloryt skóry. Koniec lata i jesień to idealna pora na jedzenie warzyw i picie świeżych soków, zwłaszcza tych zawierających beta-karoten. Dodatkowo spędzanie czasu na świeżym powietrzu – spacer, jazda na rowerze czy nawet posiedzenie w ogródku – to doskonały sposób na zażycie jesiennej kąpieli słonecznej, która nie zmieni koloru naszej skóry, a pozwoli cieszyć się letnią opalenizną na dłużej.