Reanimacja włosów po urlopie

10-08-2018

Wiele czynników może negatywnie wpływać na kondycję naszych włosów. Latem narażone są szczególnie na działanie wody, wiatru oraz promieniowania UV. Pływając w zasolonych akwenach wodnych, zanieczyszczonych kąpieliskach czy też basenach, w których znajduje się duża zawartość chloru, niekorzystnie działamy na kolor i wygląd naszych włosów. Osłabiona zostaje również ich struktura, a tym samym zwiększa się tendencja do ich uszkodzenia. Promieniowanie UV powoduje denaturację keratyny, która jest budulcem włosa. Włosy płowieją, stają się przesuszone oraz łamliwe.

Przedstawiamy kilka porad, jak odpowiednio pielęgnować nasze włosy, aby były zdrowe i błyszczące.

 

Spacery po wietrznej plaży czy kąpiel w morzu lub basenie powodują, że włosy się plączą. Konieczne więc staje się ich rozczesanie. Jeśli jednak zrobimy to nieumiejętnie, zaszkodzimy włosom. Aby wykonać ten zabieg poprawnie, należy:

  • spryskać włosy sprayem ułatwiającym rozczesywanie;
  • zastosować odpowiednie szczotki do włosów, najlepiej takie, które mają szeroko rozstawione ząbki lub wykonane są z naturalnego włosia;
  • rozpocząć rozczesywanie od końcówek, przytrzymując włosy, aby nie naprężać ich od cebulek, następnie etapami przechodzić ku nasadzie włosów. Rozczesywanie od razu po całości może powiększyć kołtuny, co sprawi nam więcej problemów oraz niepotrzebnego bólu. Po ukończeniu etapowego rozczesywania należy ponownie przeczesać włosy od nasady aż po same końce;
  • spryskać ponownie włosy sprayem ułatwiającym rozczesywanie, aby zapobiec ponownemu szybkiemu tworzeniu się kołtunów.

Woda oraz promienie UV powodują przesuszanie naszych włosów, konieczne jest więc ich odpowiednie nawilżanie. Zaleca się stosowanie odżywek zawierających w swoim składzie keratynę oraz jedwab. Keratyna uzupełni niedobory składników budujących strukturę włosów, dzięki czemu nada włosom objętość, sprężystość, połysk, zwiększy ich wytrzymałość oraz zapobiegnie rozdwajaniu się końcówek. Jedwab natomiast poprzez zawartość aminokwasów takich jak glicyna i alanina nawilży oraz zregeneruje nasze włosy, a za sprawą seryny, która posiada zdolność wiązania wody, powstanie na włosach ochrony film okluzyjny nadający włosom połysk, miękkość oraz gęstość.

Coraz bardziej popularne w pielęgnacji przesuszonych włosów stają się zabiegi „co-wash” – conditioner wash. Polegają one na myciu włosów za pomocą odżywki. Szampony z reguły zawierają w dużym stężeniu anionowe, drażniące składniki myjące. Odżywki również mają w składzie substancje myjące, ale zazwyczaj w niewielkim stężeniu oraz mniej szkodliwe. W tym zabiegu najlepiej sprawdzą się kosmetyki, w których nie znajdziemy dużej ilości silikonów czy wosków. Maski i odżywki do włosów z keratyną i witaminami oraz jedwabiem i witaminami z serii Quin sprawdzą się do tego idealnie. Profesjonaliści zalecają jednak stosowanie „co-wash” naprzemiennie ze zwykłym szamponem. Zbyt częste mycie włosów odżywką zamiast odpowiedniego nawilżenia i regeneracji mogłoby spowodować zbyt duże obciążenie.

Z uwagi na fakt, że zakończyłyśmy już swoje urlopy lub właśnie jesteśmy w ich trackie, nasze włosy mogą być zniszczone. Wiadomo, że podczas letniego leniuchowania często nie mamy czasu lub możliwości, by zadbać o ich odpowiednią pielęgnację. Warto więc po powrocie przystąpić do ich „reanimacji” i skorzystać z powyższych rad, by ponownie były zdrowe i piękne.