Jak wybrać skuteczny produkt do dezynfekcji ?

2

                Maseczka ochronna, rękawiczki, płyn do dezynfekcji — te środki ochrony osobistej jeszcze niedawno kojarzyły się jedynie z wizytami u lekarza czy w szpitalach. Obecnie ma je przy sobie już niemal każdy i jako społeczeństwo zdajemy się rozumieć, jak ogromną rolę odgrywają w utrzymaniu higieny.

Mimo tego, w dalszym ciągu nie wszyscy wiedzą, jak wybrać odpowiedni środek ochrony. Tyczy się to przede wszystkim produktów do dezynfekcji – płynów, mydeł, sprayów i żeli. Co świadczy o tym, że preparat jest biobójczy? Jakie stężenie alkoholu gwarantuje skuteczność działania? Na co zwracać uwagę przy wyborze produktu i co musi znaleźć się na jego opakowaniu? Na te pytania postaramy się odpowiedzieć w poniższym artykule.

 

Środek biobójczy vs. kosmetyk – różnice

 

Zacznijmy od podstawowej kwestii – czym jest środek biobójczy i co odróżnia go od kosmetyku myjącego? Według definicji Parlamentu Europejskiego środkiem biobójczym można nazwać preparat zawierający przynajmniej jedną substancję czynną, której przeznaczeniem jest niszczenie, odstraszanie, unieszkodliwianie organizmów szkodliwych, zapobieganie ich działaniu lub zwalczanie ich w jakikolwiek sposób inny niż działanie czysto fizyczne lub mechaniczne[1]. Natomiast zadaniem kosmetyku myjącego jest usuwanie zanieczyszczeń z powierzchni skóry lub włosów (np. pyłu, sebum i składników naszego potu). Co więc wynika dla nas z tych definicji? Przede wszystkim to, że produktami biobójczymi są tylko te, które mogą zniszczyć organizmy szkodliwe – m.in. wirusy, bakterie i grzyby.

 

Jakie substancje wykazują działanie biobójcze?

 

Wiemy już, że preparaty biobójcze mają na celu niszczenie drobnoustrojów na powierzchni naszej skóry. Jednak w jaki sposób to robią? Jakie substancje są za to odpowiedzialne?
W zależności od postaci i przeznaczenia danego produktu jego skład może się różnić, ale dwiema najbardziej popularnymi substancjami czynnymi są alkohole – etylowy oraz izopropylowy. Badania wykazały, że ich optymalne stężenie w środkach do dezynfekcji mieści się w przedziale 60-70%[2]. Wtedy właśnie odpowiednia proporcja alkoholu i wody pozwala na skuteczne zniszczenie otoczki lipidowej wirusa czy denaturację białka w komórkach bakteryjnych. Oznacza to, że przecieranie skóry 40-procentową wódką czy 96-procentowym spirytusem nie przyniesie pożądanego skutku – roztwór będzie odpowiednio za słaby i za mocny.

 

Surowce dobrej jakości – czyli jakie?

 

Ogromną rolę gra nie tylko rodzaj i stężenie użytych substancji, ale też ich jakość. Dobre produkty do dezynfekcji powinny być tworzone na bazie 96-procentowego spirytusu rektyfikowanego, skażonego metodą dopuszczoną przez Unię Europejską. To niezwykle ważne, gdyż jedynie spirytus rektyfikowany (w przeciwieństwie chociażby do tańszego spirytusu gorzelnianego) jest ujęty ww Farmakopei Polskiej[3], co stanowi gwarancję bezpieczeństwa. Z kolei metoda skażania spirytusu[4] determinuje branżę, w jakiej może on zostać wykorzystany jako surowiec. Tylko spirytus skażony metodą dopuszczoną przez Unię Europejską może być użyty w produkcji kosmetyków. W świetle ostatnich wydarzeń dozwolono inne metody skażania, gdy mowa o produkcji środków biobójczych. W dalszym ciągu jednak wybór najlepszego i zgodnego ze wszystkimi normami spirytusu świadczy o odpowiedzialności i rzetelności producenta. To samo tyczy się substancji kondycjonujących, na przykład gliceryny. Gliceryna o jakości farmaceutycznej zapewni najwyższą jakość produktu i sprawi, że poza działaniem dezynfekującym i czyszczącym, będzie miał też właściwości nawilżające.

 

Po jakim czasie nasza skóra jest zdezynfekowana?

 

Kolejnym ważnym czynnikiem, który wpływa na skuteczność działania środka dezynfekującego jest czas ekspozycji na skórze, czyli czas, który musi upłynąć od zaaplikowania produktu do wystąpienia działania biobójczego. To o tyle istotne, że jeśli produkt wchłonie się lub wyparuje jeszcze przed tym jak zdąży zniszczyć szkodliwe drobnoustroje, to jego działanie jest tak naprawdę bezcelowe. Ze strony producenta ważne jest więc, by odpowiednio dobrał formułę preparatu, a ze strony konsumenta, by przestrzegał instrukcji użytkowania umieszczonej na etykiecie.

 

Czytajcie etykiety!

 

Skoro już mowa o etykiecie, to co właściwie powinno się na niej znaleźć, by produkt mógł zostać dopuszczony do obrotu na terenie Polski przez Urząd Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych?Wymogów jest tutaj wiele, ale skupmy się na kilku najważniejszych informacjach, na które powinniście zwrócić uwagę, wybierając środek do dezynfekcji:

  • nr pozwolenia na obrót produktem biobójczym,
  • przeznaczenie produktu (zakres zastosowania),
  • substancje czynne (nazwa i zawartość w jednostkach metrycznych, np. g/100 g),
  • sposób użycia,
  • okres od zastosowania produktu do uzyskania skutku biobójczego (jeśli dotyczy),
  • przechowywanie,
  • pierwsza pomoc.

To garść podstawowych danych, które mają na celu nie tylko dać Wam pewność, że konkretny produkt został legalnie wprowadzony do obrotu, ale też zapewnić komplet niezbędnych informacji odnośnie jego użytkowania i przechowywania.

 

Kupujcie lokalnie, kupujcie świadomie

 

Zwracajcie uwagę na to, kto i gdzie wyprodukował dany preparat. Wybierając legalne, polskie produkty nie tylko macie pewność, że są zgodne z wymogami Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych, ale też wspieracie rodzimą gospodarkę.

 

Mamy ogromną nadzieję, że powyższy tekst pomógł Wam rozwiać ewentualne wątpliwości w związku z wyborem odpowiedniego środka do dezynfekcji i dzięki niemu będziecie mogli podejść do tego wyboru bardzo świadomie. A tymczasem zachęcamy Was do zapoznania się z naszą szeroką ofertą wysokiej jakości produktów biobójczych i czyszczących – teraz w wyjątkowych cenach!

 

 

 

[1] Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 528/2012 z dnia 22 maja 2012 r. w sprawie udostępniania na rynku i stosowania produktów biobójczych (art. 3 ust. 1), dostępny w: https://eur-lex.europa.eu/legal-content/PL/TXT/?uri=CELEX%3A32012R0528 [dostęp 22.04.2020].

[2] Według zaleceń GIS-u minimalne stężenie alkoholu, które gwarantuje skuteczność środka do dezynfekcji to 60%. Źródło: https://gis.gov.pl/aktualnosci/jak-skutecznie-dezynfekowac-rece/ [dostęp 22.04.2020] .

[3] Farmakopea Polska – spis, który określa wymagania jakościowe oraz metody badania produktów leczniczych
i surowców do ich wytwarzania. Jest opracowywana i wydawana przez Urząd Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych.

[4] Skażanie spirytusu to proces mający na celu uczynienie go niezdatnym do spożycia przy równoczesnym zachowaniu jego pożytecznych właściwości.