HEMA w żelach i lakierach UV/LED. Jak działa i czy należy się jej bać?

12-08-2022

Zapewne trudno byłoby znaleźć osobę, która interesuje się światem stylizacji paznokci i nie słyszała nigdy terminu HEMA bądź HEMA FREE. W miarę rozwoju przemysłu kosmetycznego na rynku pojawia się coraz więcej różnorodnych produktów, a konsumenci stają się coraz bardziej świadomi. Interesuje ich nie tylko zapach, konsystencja, wydajność i pigmentacja produktu, ale też jego skład i wpływ na skórę, włosy czy paznokcie. Chcą wiedzieć, co znajduje się w kupionym kosmetyku albo też raczej, czego w nim nie ma. Czym w takim razie jest tytułowa HEMA i dlaczego jej obecność (lub brak) wywołała takie zamieszanie?

HEMA – problematyczny akrylan?

                HEMA (hydroksyetylometakrylan) to związek z grupy akrylanów, czyli pochodna kwasu akrylowego. HEMA jest światłoutwardzalnym monomerem, co oznacza, że w świetle UV/LED przechodzi reakcję i przekształca się polimer – substancję chemiczną, budulec soczewek kontaktowych, wypełnień dentystycznych czy lakierów hybrydowych i żeli. Właśnie dzięki zdolności do fotoutwardzania i tworzenia przestrzennej sieci polimerowej, HEMA stała się bardzo popularnym składnikiem produktów do stylizacji paznokci. Pełni w nich przede wszystkim funkcję wiążącą, czyli powoduje, że cząsteczki lakieru łączą się ze sobą, a poszczególne warstwy mają dobrą przyczepność, są trwałe i odporne mechanicznie. Poza tym działa kondycjonująco i antystatycznie – pomaga eliminować zjawisko elektryzowania.

Mimo wielu oczywistych zalet, HEMA niesie także ze sobą potencjalne zagrożenie. Z chemicznego punktu widzenia klasyfikowana jest jako hapten, czyli substancja o małej masie cząsteczkowej. To oznacza, że przy kontakcie ze skórą może z łatwością przeniknąć jej barierę hydrolipidową i wywołać reakcję w postaci podrażnień, wysypki lub nawet bolesnych pęcherzy. Czy to oznacza jednak, że powinniśmy się obawiać korzystania z tradycyjnych żeli i lakierów hybrydowych? Dr n. chem. Sebastian Grzyb, Rektor Wyższej Szkoły Inżynierii i Zdrowia w Warszawie, tłumaczy, że „za powstawanie alergii odpowiedzialna jest nadwrażliwość układu immunologicznego, która przejawia się tendencją do nadreaktywnej odpowiedzi na czynniki zewnętrzne, które w normalnych warunkach nie wywołują żadnej reakcji u ludzi zdrowych. W odniesieniu do HEMA, po analizach i przeprowadzeniu badań stwierdzono, że zastosowana w światłoutwardzalnych lakierach hybrydowych stwarza ona niskie ryzyko uczulenia, a warunkiem bezpieczeństwa jest stosowanie preparatu tylko w obrębie płytki paznokcia oraz unikanie kontaktu ze skórą”. Z obserwacji naukowców wynika więc, że w przypadku osoby zdrowej, bez stwierdzonej alergii na HEMA, ten związek nie ma prawa wywołać żadnej niepożądanej reakcji.

Legalność HEMA a prawo unijne

           Akrylan HEMA, mimo medialnego szumu, jaki wywołał w ostatnich latach, jest całkowicie legalną substancją. Rozporządzenie (WE) nr 1223/2009 Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie produktów kosmetycznych mówi o tym, że HEMA nie została objęta zakazem ani ograniczeniem stosowania. W przepisach umieszczono jednak zapis, który ma na celu dodatkową ochronę konsumentów. Zgodnie z nim, na każdym produkcie do stylizacji paznokci z HEMA w składzie muszą znaleźć się dwa ostrzeżenia: „tylko do użytku profesjonalnego” oraz „może powodować reakcję alergiczną”.

Poza tym należy pamiętać, że wszystkie kosmetyki i surowce przed wprowadzeniem na rynek muszą przejść badania z udziałem Safety Assessorów. Ich zadaniem jest ocena bezpieczeństwa produktu na podstawie analizy jego składu i wyników szczegółowych badań gotowego kosmetyku. Dr n. chem. Sebastian Grzyb zauważa, że „obawy co do potencjalnego zagrożenia dla zdrowia, negatywnego wpływu na skórę czy paznokcie tego typu substancji [HEMA – przyp. autora] mogą wynikać jedynie z niedoinformowania, czy też niezrozumienia kwestii z zakresu budowy, właściwości, działania związków chemicznych oraz ich wykorzystania jako surowce kosmetyczne. Ponadto warto pamiętać, że potencjalne ryzyko związane ze stosowaniem tej, ale też wielu innych występujących w kosmetykach substancji może być związane z niewłaściwym wykonaniem samego zabiegu. W tym przypadku kluczowa jest wiedza o specyfice produktu i zachodzących w trakcie procesu reakcjach oraz odpowiednia edukacja i stosowanie środków ochrony osobistej”.

SoPRO – innowacyjne rozwiązanie wśród lakierów hybrydowych

                Co jednak, jeśli nasza skóra i płytka paznokcia są wrażliwe na akrylan HEMA, a przy tym nie chcemy rezygnować z manicure hybrydowego? SoPRO od Silcare to pierwsza polska linia produktów do stylizacji paznokci oparta o formułę HEMA FREE. Baza, hybryda w 20 wersjach kolorystycznych, top i oliwka pozwolą na wykonanie profesjonalnego manicure, który będzie nie tylko bezpieczny, ale i efektowny. Produkty zostały wzbogacone o odżywczy kompleks NailHeroTM i wyposażone w precyzyjny półokrągły pędzelek – wszystko dla komfortu użytkownika.

 

Odkryj manicure bezpieczny dla każdej płytki razem z linią SoPRO!