Hybryda krok po kroku – krótkie paznokcie

17-03-2023

Moda na manicure hybrydowy nie ustaje. Część kobiet woli dłuższe paznokcie, niemniej jednak krótkie również mogą posłużyć do ozdoby dłoni. Takie paznokcie są po prostu praktyczniejsze w życiu codziennym. Idealnie sprawdzą się na nich zarówno kolory nude, jak i te bardziej widoczne, choćby czarne czy czerwone. Aby paznokcie wyglądały zdrowo i schludnie, należy najpierw dokładnie i starannie przygotować płytkę paznokcia oraz położyć równomiernie każdy aplikowany produkt.

Poniżej przedstawiam mój schemat pracy z krótkimi paznokciami.

 

Jak krok po kroku wykonać stylizację hybrydową?

 1. Zdezynfekować dłonie swoje oraz klientki.
 2. Odsunąć skórki patyczkiem lub radełkiem.
 3. Delikatnie zmatowić płytkę paznokcia bloczkiem lub pilniczkiem 180 i nadać kształt wolnemu brzegowi.

Ważne: w przypadku krótkich płytek odpowiednim kształtem będzie owal lub kwadrat. Inny kształt raczej nie wchodzi w grę, gdyż niepożądany jest tu efekt „krótki, ale szpic”. Równie istotne jest zwrócenie uwagi na to, żeby linie boczne paznokcia były na jednym, równym poziomie.

 1. Przy pracy frezarką, należy opracować strefę skórek i, jeśli zajdzie potrzeba, wyciąć je cążkami lub nożyczkami.
 2. Odpylić płytkę paznokcia z powstałego pyłu i przemyć ją cleanerem.
 3. Zaaplikować dehydrator (tzw. nail prep) na każdy paznokieć. Opcjonalnie można użyć także primera.
 4. Na przygotowaną płytkę nanieść cienką warstwę bazy (ma za zadanie stworzyć dobrą przyczepność do płytki paznokcia) i utwardzić w lampie według zaleceń producenta. Po utwardzeniu nie przecierać warstwy inhibicyjnej (lepkiej).

Uwaga: nie utwardzać produktu na skórze. Jeśli zdarzy się zabrudzić opuszek hybrydą, należy usunąć produkt patyczkiem lub radełkiem. Dopiero po korekcie utwardzić bazę.

Nie można tu zapomnieć o zabezpieczeniu krawędzi paznokcia na jego wolnym brzegu. Ja robię to każdym produktem, który nakładam (bazą, kolorem i topem). Przy krótkich paznokciach należy zwrócić na to szczególną uwagę! Choć spotkać się można ze stwierdzeniem, że praktyka ta wyszła z mody, ja mam inne zdanie. Uważam, że jeśli coś się sprawdza, nie ma potrzeby tego zaprzestawać.

 1. Na wcześniej utwardzoną warstwę bazy zaaplikować drugą (czynność tę wykonać na jednym paznokciu, aby baza nie spływała na skórki). Warstwa ta ma za zadanie wyrównać i nadbudować płytkę paznokcia. Następnie nałożyć bazę na kolejne paznokcie i utwardzać w lampie jeden po drugim, zgodnie z zaleceniami producenta. Nie przecierać warstwy inhibicyjnej.
 2. Po utwardzeniu bazy zaaplikować wybrany kolor i utwardzać w lampie według zaleceń producenta. Nie przecierać warstwy inhibicyjnej, chyba że zdobienie tego wymaga.
 3. Na kolor zaaplikować top. Utwardzać według zaleceń producenta. W tym momencie również zabezpieczyć krawędź na wolnym brzegu paznokcia. Jeśli top posiada warstwę inhibicyjną, przemyć ją cleanerem.

Ważne: nie przecierać topu zaraz po wyjęciu z lampy, ponieważ istnieje ryzyko jego zmatowienia! Musi on ostygnąć przed użyciem cleanera. Top bez warstwy inhibicyjnej nie wymaga przemywania, jednak należy chwilę odczekać z nałożeniem oliwki. Zrobienie tego zbyt szybko może zmatowić top. Przed aplikacją oliwki warto sprawdzić boki paznokcia w okolicy wałów lateralnych. Jeśli pojawiły się nierówności przy skórkach po utwardzeniu topu, można delikatnie je wypiłować pilniczkiem.

 1. Na koniec nanieść oliwkę na skórki i lekko ją wmasować. Funkcja tej czynności jest czysto estetyczna. Jeśli nie używamy oliwki regularnie, czyli co najmniej 2 razy dziennie, to nie ma ona wpływu na stan naszych paznokci i skórek.

 

Beata Śliwińska,

Trenerka marki Silcare

Zdobywczyni Mistrzostwa na KingdomBeautyCrown Nail Championship w Londynie