Która z nas nie lubi kosmetyków? Czy widząc promocje, w których prześcigają się perfumerie, potraficie przejść obok nich obojętnie? Zdecydowana większość, skuszona rabatami, wejdzie i zrobi zakupy „na zapas” – przecież druga taka okazja może się nie powtórzyć! Na domiar złego bardzo rzadko kontrolujemy terminy ważności używanych przez nas kosmetyków, a te przeterminowane mogą być groźne dla naszego zdrowia.
Po pierwsze: bardzo często z sentymentu! Niektóre kosmetyki mogą przypominać nam o ważnych wydarzeniach, które miały miejsce w naszym życiu, np. o pierwszej randce, ślubie, pierwszych zagranicznych wakacjach.
Po drugie: żal nam wyrzucać kosmetyki, na które wydałyśmy dużo pieniędzy – co z tego, że nie trafiłyśmy z odpowiednim kolorem podkładu albo termin jego ważności już dawno minął.
Stosowanie przeterminowanych kosmetyków może zakończyć się silną reakcją alergiczną. Przeterminowane kremy lub podkłady mogą wywołać świąd, zaczerwienienie i liczne wypryski na skórze. Używanie przeterminowanych cieni do powiek czy tuszu do rzęs może spowodować ból, pieczenie i swędzenie oczu, a nawet doprowadzić do zapalenia spojówek.
Co powinno nas zaniepokoić?
Kosmetyki powinnyśmy przechowywać w suchym i zacienionym miejscu, ponieważ zarówno promienie słoneczne, jak i wilgoć mają na nie destrukcyjny wpływ. Niezwykle istotne jest również dokładne zamykanie opakowań kosmetyków tuż po ich użyciu. Kolejnym czynnikiem, który przyspiesza zepsucie kosmetyków, są nasze palce (a raczej przeróżne bakterie, które się na nich znajdują).
Symbol Period After Opening (termin przydatności do użycia po otwarciu) inaczej nazwany jest PAO. To graficzny symbol ilustrujący okres przydatności do użycia kosmetyku po jego otwarciu bez ryzyka uszkodzenia zdrowia użytkownika. Symbol przedstawia otwarty słoiczek wraz z zaznaczoną liczbą miesięcy lub lat. Powinien być widoczny zarówno na opakowaniu, jak i na produkcie.
Zgodnie z dyrektywą UE symbol PAO musi być zaznaczony na produkcie, którego termin ważności wynosi 30 lub więcej miesięcy. Dla produktów o krótszym terminie ważności wymagana jest data, do której produkt może być sprzedawany i używany, jeśli przechowywany był w odpowiednich warunkach.
Oznakowanie to nie dotyczy kosmetyków, które:
Przybliżone okresy ważności kosmetyków po otwarciu: