10 rzeczy, które trzeba zrobić w Paryżu! Konkurs CHANGE IS HERE – 4 PORY ROKU

2

Jeszcze tylko nieco ponad doba pozostała do zakończenia naszego konkursu Change is HERe – 4 pory roku, w którym możecie wygrać wycieczkę do Paryża dla dwóch osób! Aby zachęcić tych z Was, którzy jeszcze nie przesłali nam zdjęcia swojej stylizacji, prezentujemy poniżej subiektywny wybór 10 rzeczy, których warto i wręcz trzeba spróbować w Mieście Zakochanych!

  1. Rejs po Sekwanie

Mówi się, że Sekwana to nie tylko rzeka, a de facto wręcz główna ulica Paryża. Wybierając się w rejs łódką lub tramwajem wodnym, możemy obejrzeć większość najważniejszych zabytków, a do tego delektować się kieliszkiem szampana lub nawet zjeść kolację na wodzie.

  1. Królewski Wersal

Nie sposób być w Paryżu i pominąć symbolu przepychu i francuskiej monarchii – pałacu w Wersalu. Ogromna barokowa budowla kapie wręcz złotem, a otaczają ją znane na cały świat ogrody, które same w sobie są zabytkiem architektonicznym. Wyjątkowości dodaje im też świadomość, że po tych samych schodach i alejkach przechadzał się niegdyś Ludwik XIV. Kto by nie chciał stanąć przez chwilę na miejscu Króla-Słońce!

  1. Szał zakupów na Polach Elizejskich

Avenue des Champs-Élysées, czyli Aleja Pól Elizejskich to nie tylko bohaterka słynnej piosenki, ale też reprezentacyjna aleja Paryża, która prowadzi pod Łuk Tryumfalny. Wzdłuż niej mieści się wiele restauracji, kin, teatrów i sklepów – od ekskluzywnych butików projektantów po popularne sieciówki. To idealne miejsce na znalezienie nowej garderoby w paryskim stylu.

  1. Francuska słodycz…

Croissanty, eklery, makaroniki, crème brûlée, pain au chocolat… Francuzi są mistrzami deserów. W Paryżu można znaleźć mnóstwo niewielkich cukierni i kawiarenek, w których spróbujemy świeżych, ręcznie robionych przysmaków.

  1. …lub coś wytrawnego

Dla tych, którzy nie przepadają za słodyczami, również znajdzie się coś pysznego. Francuskie dania narodowe to nie tylko zupa cebulowa i ślimaki. Kuchnia tego kraju obfituje w soczyste mięsa i owoce morza oraz wykwintne sery. Miłośnicy dań wegetariańskich mogą spróbować na przykład ratatouille – wywodzącej się z Nicei potrawy z bakłażana, cukinii, pomidorów i papryki. Nawet jeśli nie przygotuje jej dla Was sympatyczny szczur Remy, to gwarantujemy, że będzie smakowicie!

  1. Luwr

Było coś dla ciała, a więc teraz coś dla ducha. Luwr to jedno z największych muzeów na świecie, w którym znajduje się około 350 000 dzieł sztuki. Znajdziemy tam nie tylko portret Mona Lizy pędzla Leonarda da Vinci, ale też rzeźbę Wenus z Milo czy też słynny obraz „Wolność wiodąca lud na barykady” Eugène’a Delacroixa.

  1. Moulin Rouge

Moulin Rouge to kabaret, który działa nieprzerwanie od końca XIX wieku. Tancerze w wymyślnych, egzotycznych strojach, blichtr, muzyka i słynny kankan to znaki rozpoznawcze tego miejsca. Dzięki wzruszającemu musicalowi z Ewanem McGregorem i Nicole Kidman Moulin Rouge zyskał jeszcze większą sławę, a pójście tam na jeden z występów to niezapomniane przeżycie.

  1. Spacer po Montmartre

Moulin Rouge znajduje się na Montmartre, czyli bodaj najbardziej malowniczej dzielnicy Paryża. To miejsce tradycyjnie zamieszkiwała francuska bohema, a wśród niej muzycy, poeci, pisarze i malarze. Tworzyli tu między innymi Picasso, Chopin czy van Gogh. Dzisiaj Montmartre to miejsce pełne klimatycznych uliczek, małych kawiarni i galerii.

  1. Wieża Eiffla

Na naszej liście oczywiście nie może zabraknąć najsłynniejszej paryskiej budowli. Wieża Eiffle stanęła nad Sekwaną w 1889 roku z okazji wystawy i po 20 latach miała zostać rozebrana. Stała się jednak tak ważnym i lubianym symbolem miasta, że władze zadecydowały o jej pozostawieniu. Dziś mieszczą się na niej trzy tarasy widokowe, a na drugim piętrze znajduje się restauracja. Wieża Eiffla jest jednym z najchętniej odwiedzanych przez turystów zabytków na całym świecie, a przy tym jednym z najpopularniejszych miejsc na… zaręczyny!

  1. 20 metrów pod ziemią

Na sam koniec propozycja dla tych, którzy mają dość sztuki, miłości, słodyczy i romantycznych widoków. Paryskie katakumby to tak naprawdę pozostałości dawnego kamieniołomu, w którym na przestrzeni wieków pochowano ok. 6 milionów paryżan. Po zejściu krętymi schodami na głębokość 20 metrów, rozpoczyna się przed nami dwukilometrowy szlak, na którym możemy zobaczyć rzeźby i wnętrza stworzone z… kości! To atrakcja dla ludzi o mocnych nerwach, ale z pewnością wyjątkowa.

 

Jak podoba się Wam nasz krótki przewodnik? Wszystkie te miejsca macie okazję zobaczyć na własne oczy. Wystarczy wziąć udział w naszym konkursie! Zgłoszenia przyjmujemy do 31.12, do godz. 12:00.

Więcej szczegółów w tym poście.